Громада і влада

на основі результатів проектного семінару "Право на місто" Департаменту  містобудування та архітектури КМДА,  10-13 грудня 2015р

Мета проектного семінару: визначити шляхи взаємодії громади і влади, знайти спільну мову для продуктивної роботи над покращенням міського середовища, перейти від суб'єктивного до об'єктивного сприйняття кожної окремої ситуації чи ініціативи в місті, попереджувати виникнення конфліктів шляхом налагодження активного діалогу та співпраці влади та громади.

 

Проектний семінар тривав 3 дні. Перший день громадські активісти м.Києва презентували свої вдалі проекти, архітектори  та юристи розповідали про свій досвід та висвітлювали проблеми, що виникають перед ними при взаємодії з владою. Другий день велася робота в групах. Формальна група опрацьовувала кроки з боку влади, неформальна - з боку громади.
Третій день групи обмінювались напрацюваннями та обговорювали болючі питання, що виникали. Найдивніше те, що 50% напрацювань мали в собі однакову суть - перейти від громадських слухань до громадських обговорень, зробити доступ до інформації та містобудівної документації більш відкритим, проводити вчасне інформування громадськості щодо планів на ту чи ін. територію. Формальну групу здивувало, що громадяни запропонували перекласти частину відповідальності за власні проекти на своїх представників взамін на надання державного куратора, який працюватиме безпосередньо з міськими ініціативами та стане комунікатором, співпрацюючи  з чиновниками та державними експертами.

Коли виникають конфлікти і непорозуміння?

- представники влади та громадяни переслідують різні інтереси (мають різну мету);

- громада чи влада не бажає йти на діалог та шукати компроміс;

- в результаті діалогу не відбувається ніяких позитивних зрушень для вирішення проблеми;

- бюрократизм, затягування процесу вирішення проблеми.

 

Згідно європейського розуміння, органи державного управління (далі "влада") - це не самостійно діюча організація, яка сама по собі має ресурси та повноваження, влада - обслуговуюча громаду команда професійних та освідчених фахівців, яка отримала повноваження розпоряджатись ресурсами та можливостями для реалізації інтересів громади, а отже, взаєморозуміння та співпраця громади та влади, ведення постійного конструктивного діалогу є запорукою успішного втілення ідей громади та ефективного використання ресурсів міста, взаємоповаги та взаємовідповідальності.

 

Для кожного (влади, інвестора, громади) - дані зміни є потрібними, тому що:
- влада отримує довіру та авторитет активної громадськості, взаємодіючи вже на початкових етапах;
- автор ініціативи (активіст, інвестор, забудовник) отримає актуальні проблеми, які найпростіше врахувати в проекті ще до створення сформованої ідеї;
-громада отримує врахування власних інтересів та підтримку в реалізації.

 

Для цього необхідно створювати та налагоджувати постійний діалог між владою та громадою, який буде базуватись на громадських обговореннях, де результат має залежати не від кількості згодних чи не згодних, а від об'єктивності та обгрунтованості тієї чи іншої думки.